Kofçaz Belediyesi - Anasayfa
                                                                                                  İYİLER DAİMA KAZANIR
   

M.Kemal ATATÜRK

 1881 - ∞

Duyurular

Önemli Linkler

Hava Durumu

Tüik

Bilgi Edinme

Bimer

 

Reklam

   
 Kofçaz'ın İlçe Oluşu
 

 

                  
        

KOFÇAZ'IN İLÇE OLMASI

Kırklareli'nin 26 Km. Kuzeyinde küçük bir yerleşim merkezidir. Batıda Edirne, Kuzeyde Bulgaristan ile sınırları bulunmaktadır. Keşirlik ve Alipaşa Derelerinin Güneydoğu yamacındadır.

Kara ikliminin etkisi altındadır.Yazları kurak ve sıcak, geceleri serin, ilk ve sonbahar mevsimleri yağışlıdır. Kış mevsimi daha çok kar yağışlıdır ve soğuk geçer. Deniz seviyesinden 420 m. yüksektedir. Çevrede en önemli yükseltileri: Bozkaya , Kuzgunkaya , Çilekli ve Mandıralık tepeleri oluşturmaktadır. Genelde engebeli bir bölgede yer almaktadır. Kuzeye gidildikçe yükseltiler artar ve 700-800 metreyi bulur. Bu yükseltiler daha çok Ahmetler, Kula ve Kocayazı yörelerinde dikkati çeker. Buralarda derin yarıklar, yamaçlar ve vadiler gözlenir. "Yoklar Dağı" önemli bir yükseltidir. Güneyde ise nispeten düzlükler göze çarpar. Kofçaz'ın toprak büyüklüğü 551 Km2'yi geçer. Kırklare­li'nde Km2 'ye en az (9 kişi) insan düşen ilçelerin başında gelir. Türkiye'de ilçeler içerisinde geri kalmışlığı ile en alt sırada yer almaktadır.

Kofçaz bitki örtüsü bakımından zengindir. Özellikle odunsu bitki alanları topraklarının yarısı kadardır. Ancak ormanlar eski görkeminde değildir. Miktar bakımından da azalmıştır. 47 bin hektar olduğu söylenen orman varlığının ancak 7-8 bin hektarı koru karakterindedir. Orman İşletme'si orman varlığının yitirildiği erezyona açık alanları 1960 yılından beri ağaçlandırmaya çalışmaktadır. Ağaçlandırma daha çok Güney kesimlerde yer almaktadır. Zağon ve Karapınar tarihi harabelerin bulunduğu yerlerdir.

İlçe toprakları fazla verimli değildir. Sınır boyu köylerde tarım biraz daha iyi yapılmakta, verim yüksek olmaktadır. Çiftçilikte buğday ve ayçiçeği ağırlıklıdır. Hayvancılık bakımından il genelinde ön baştadır. Hem hayvan varlığını korumak ve geliştirmek, hem de Kofçaz'ı kalkındırmak amacıyla İkinci Beş Yıllık Kalkınma Planı' nda, burada yem fabrikası yapılması öngörülmüştür. 1960'1ı yıllarda gündeme gelen fabrika sorunu, 1976 yılında Kavaklı Kasabası 'na yapılmakla çözümlenmiştir. Devlet Yem Fabrikası 'nın başka yere kaldırılması, Kofçaz'ın ekonomisini olumsuz yönde etkilemiştir.
Kofçaz'a ulaşım olanağı vardır. Yolu asfalttır. Memurların bir kısmı Kırklareli'ne gidip gelmektedir. Kırklareli-Kofçaz arasında "ÖZTÜRKLER" Firması’na ait memur servis araçları öğrenci ve memur taşımaktadır.

MÜLKİ DURUM
Kofçaz'ın 1959 yılında ilçe olması ile Belediye teşkilatı kurulmuştur. İlçe olmazdan önce Kofçaz Keşirlik Bucak Merkezi olarak anılırdı. O zaman da Kırklareli' ne bağlıydı. İlçe merkezinde Özel İdare Müdürlüğü ve Askerlik Şubesi dışında tüm kamu kuruluşları mevcuttur.
 

  

 
 

Belediye Amblemi

Saat ve Tarih

Anket

Yeni Web Sayfamizi Nasil Buldunuz?

Cok Iyi
Iyi
Orta
Daha Iyi Olabilirdi
Kotu

Cok Iyi41%
Iyi16%
Orta6%
Daha Iyi Olabilirdi18%
Kotu18%

Güncel Menü

"Kofçaz' ın Sesi Forum Sayfası"

Kırklareli Haritası

Güncel Haber

Piyasalar

Site Sayaç


Warning: include() [function.include]: Unable to access alt.php in /home/kofcazb/public_html/kofcaz.php on line 311

Warning: include(alt.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/kofcazb/public_html/kofcaz.php on line 311

Warning: include() [function.include]: Unable to access alt.php in /home/kofcazb/public_html/kofcaz.php on line 311

Warning: include(alt.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/kofcazb/public_html/kofcaz.php on line 311

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'alt.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/kofcazb/public_html/kofcaz.php on line 311